MATERIAŁY BUDOWLANE

wszystko co potrzebne do budowy domu

Beton i żelbet

Beton i żelbet to najpopularniejsze materiały budowlane używane do stawiania fundamentów.

Beton to związana i stwardniała mieszanka złożona się z cementu, żwiru, piasku, wody oraz ewentualnych dodatków i domieszek, poprawiających jej właściwości. Żelbet to beton wzmacniany dodatkowo stalą, która poprawia jego wytrzymałość na naprężenia rozciągające. Jeśli chodzi o budownictwo projekty domów jednorodzinnych, beton wykorzystywany jest do stawiania tzw. ław fundamentowych, wylewanych pod ścianami nośnymi, słupami, kominem, a czasami także pod miejscem oparcia biegów schodowych. W tym celu używa się najczęściej betonu i żelbetu klasy B15.

Zalety:

Materiały budowlane, takie jak beton i żelbet doskonale przenoszą naprężenia ściskające (żelbet jest również bardzo odporny na naprężenia rozciągające). Są mrozoodporne i mało nasiąkliwe. Dużą zaletą jest także łatwość wykonania ? budownictwo jednorodzinne często wykorzystuje tą właściwość w celu obniżenia kosztów poprzez samodzielne przygotowanie betonu, sposobem gospodarczym.

Wady:

Beton i żelbet wymagają pielęgnacji w czasie wiązania. W celu nadania im wymaganych parametrów należy utrzymywać określoną wilgotność przez co najmniej tydzień, a w przypadku mieszanki zrobionej na bazie cementu hutniczego - 14 dni. Aby to osiągnąć trzeba polewać wodą ściany fundamentowe nawet kilka razy dziennie. W czasie wiązania beton i żelbet muszą być także chronione przed słońcem, deszczem, a także zbyt wysoką lub zbyt niską temperaturą powietrza. Należy unikać też betonowania w czasie opadów deszczu, w okresie upałów oraz przy temperaturze poniżej 5 stopni C.

Koszty:

Beton można przygotować samemu lub też zamówić gotowy w wytwórniach na terenie całego kraju. Ceny wahają się od 200 do 300 PLN za m3 i zależą głównie od składników użytych w mieszance oraz renomy wytwórni. Beton klasy B15 wytwarzany w zakładach w Gniewie, kosztuje ok. 274,5 PLN brutto, podczas gdy zakłady w Pułtusku oferują beton tej samej klasy w cenie 231,80 PLN brutto. W cenę należy też wliczyć koszty transportu na miejsce budowy.