MATERIAŁY BUDOWLANE

wszystko co potrzebne do budowy domu

Drewno

Drewno to jeden z najczęściej używanych materiałów w budownictwie.

Gatunki iglaste, głównie sosna i świerk, są używane do wykonywania konstrukcji dachowych projekty domów jednorodzinnych, stolarki budowlanej czy desek podłogowych. Gatunki liściaste sprawdzają się przy robotach stolarskich, wykonywaniu podłóg i posadzek. Budownictwo projekty domów jednorodzinnych nadal proponuje budowanie z drewna, szczególnie popularne są domy z bali i domy szkieletowe. Drewno, inaczej niż pozostałe materiały budowlane, jest najłatwiej dostępne i całkowicie odnawialne, co ma dodatkowe znaczenie dla ochrony środowiska naturalnego.

Zalety:

Drewno, w porównaniu do innych materiałów o podobnej wytrzymałości, przy odpowiedniej impregnacji charakteryzuje się o wiele niższą korozją. Nie wykazuje żadnych szkodliwych oddziaływań na organizm ludzki, jest łatwe w obróbce i montażu, a konstrukcje z drewna są lżejsze i tańsze niż wykonane z innych materiałów. Jest dobrym izolatorem termicznym i elektrycznym, dużo łatwiej niż inne materiały budowlane dopasowuje się do zmian powstałych na skutek działania wiatru czy pracy elementów budynku. Budownictwo jednorodzinne dodatkowo ceni sobie jego walory dekoracyjne.

Wady:

Drewno jest materiałem łatwo kurczliwym, a długie elementy mają tendencje do wypaczania się i skręcania. Zmienna wilgotność często powoduje jego pękanie. Bez właściwej impregnacji jest ono wrażliwe na grzyby, pleśń i ataki owadów. Nie można też zapominać, że drewno jest łatwopalne.

Koszty:

Drewno charakteryzuje się największą rozpiętością cen spośród dostępnych na rynku materiałów budowlanych. Wynika to głównie z jego różnorodnych zastosowań, dostępności poszczególnych gatunków, sposobów impregnacji i typu obróbki. Dobrej jakości tarcica konstrukcyjna z przeznaczeniem na wię?bę dachową, to wydatek rzędu 700-1200 PLN za metr sześcienny, w zależności od długości elementów, podczas gdy drewno wykorzystywane na stemple budowlane kosztuje ok. 200 PLN za metr sześcienny. Drewno najczęściej kupuje się w pobliżu miejsca budowy, by obniżyć koszty transportu.

Producenci:

Drewno kupuje się głównie u producentów lokalnych, producenci ogólnopolscy oferują swe wyroby w składach, w innym wypadku koszt transportu przewyższa koszty materiału.